Największy krokodyl w historii

Gdy zastanawiamy się nad pytaniem “jaki jest największy krokodyl w historii”, musimy przywołać na myśl prehistoryczne bestie, które zdominowały wody świata miliony lat temu. Krokodyle są jednymi z najbardziej prastarych gatunków, które przetrwały do dzisiejszych czasów, ale żaden z dzisiejszych przedstawicieli nie dorównuje rozmiarami swoim prehistorycznym przodkom.

Sarcosuchus imperator – największy krokodyl w historii, Cesarz Krokodyli?

Jeden z największych krokodyli, jakie kiedykolwiek żyły, to Sarcosuchus imperator, potocznie nazywany “SuperCroc”. Jego szczątki zostały odkryte na Saharze i datowane są na około 112 milionów lat wstecz, do okresu wczesnej kredy.

Sarcosuchus imperator osiągał długość do 12 metrów i mógł ważyć nawet do 8 ton. Jego czaszka sama w sobie była długa na 1,8 metra. Wielkość tę potwierdzają odkryte szczątki, w tym gigantyczne zęby, które wskazują na potężne narządy gryzące.

Deinosuchus – groźny krokodyl

Innym gigantem świata krokodyli był Deinosuchus. Żyjący około 80-73 milionów lat temu, w późnej kredzie, na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej.

Deinosuchus, co w tłumaczeniu oznacza “straszliwy krokodyl”, dorastał do około 12 metrów długości i mógł ważyć do 8,5 tony. Jego potężne szczęki mogły bez trudu zmiażdżyć pancerz dużych żółwi, co sugeruje, że nie bał się brać na warsztat nawet dużych dinozaurów.

Purussaurus – olbrzym z Ameryki Południowej

Purussaurus to kolejny olbrzym wśród krokodyli, który żył w okresie miocenu (od 23 do 5 milionów lat temu) na terenach dzisiejszej Ameryki Południowej.

Szacuje się, że największe osobniki mogły dorastać nawet do 13 metrów długości i ważyć do 8,4 tony, co czyni go jednym z największych krokodyli, jakie kiedykolwiek żyły.

Podsumowanie

Żaden dzisiejszy krokodyl nie dorównuje rozmiarami swoim prehistorycznym przodkom. Największy żyjący dzisiaj krokodyl – krokodyl morski – osiąga zazwyczaj około 5-6 metrów, chociaż zdarzają się osobniki dorastające do 7 metrów.

Mimo to, nie zapominajmy, że krokodyle to niezwykle skuteczne drapieżniki, które przetrwały miliony lat ewolucji. Nawet jeśli nie są już tak olbrzymie jak ich prehistoryczni przodkowie, nadal budzą respekt i fascynację.

Back to top button