Przeniesienie numeru – jak to zrobić? 3 porady, które ułatwią Ci ten proces!

Przenoszenie numeru komórkowego to proces, który wiąże się zazwyczaj z pewnymi obawami i niepewnością. Czy nowy operator zapewni równie dobre warunki? Czy za zmianę dostawcy sieci komórkowej trzeba zapłacić? Takich informacji warto dowiedzieć się zawczasu – jeszcze przed podjęciem pierwszych kroków. Kluczowe będą zwłaszcza 3 wskazówki. Pomogą one zainteresowanemu przejść przez całą procedurę bez żadnych komplikacji!Kopiuj HTMLKopiuj tekst

Jak wygląda przeniesienie numeru?

Proces przenoszenia numeru telefonicznego, technicznie nazywany portowaniem, obejmuje kilka kluczowych kroków:

 • sprawdzanie zgodności (np. nr służbowy lub tymczasowy);
 • wybór nowego operatora;
 • wypełnienie i złożenie wniosku;
 • oczekiwanie na akceptację i rozpoczęcie procedury;
 • samodzielne testowanie usług.

Operatorzy wymagają udzielenia informacji dotyczących m.in. imienia i nazwiska abonenta oraz jego dotychczasowego planu taryfowego. Całości da się dokonać w salonie lub zdalnie – przeniesienie numeru online zapewnia jednak większy poziom wygody zarówno samemu zainteresowanemu, jak i dostawcy sieci komórkowej.

Warto zaznaczyć, że podczas przenoszenia numeru występują często krótkotrwałe przerwy w dostępie do niektórych usług. To ważne, aby pamiętać już o tym na etapie planowania czynności; chwilowy brak internetu mobilnego może być uciążliwy zwłaszcza podczas wyjazdu służbowego lub wakacji.

Ile trwa przeniesienie numeru do innej sieci?

Okres oczekiwania na przeniesienie numeru do innej sieci jest silnie zróżnicowany – w zależności od samej oferty i wybranego operatora. W przypadku Play trwa on od jednego dnia (karta) aż do 6 miesięcy (abonament i MIX). Wszystkie kluczowe i potrzebne informacje w tym zakresie da się pozyskać na stronach internetowych należących do wyselekcjonowanych dostawców. Porad udzielą również konsultanci telefoniczni i pracownicy w salonach stacjonarnych.

Czy przeniesienie numeru do innej sieci jest płatne?

Przeniesienie numeru jest całkowicie darmowe.

Przeniesienie numeru do innego operatora w trakcie trwania umowy – czy to możliwe?

Zdarza się, że konsumenci chcą przenieść numer w trakcie trwania umowy. Jest to oczywiście możliwe, ale warto pamiętać o kilku rzeczach. Portowanie w takim przypadku:

 • powinno być zaplanowane mniej więcej na okres, w którym kończy się dotychczasowa umowa;
 • może zostać przyspieszone poprzez wypowiedzenie umowy (co może wiązać się z opłatami karnymi).

W Play da się przetransferować numer nawet na 6 miesięcy przed zakończeniem obowiązującej umowy abonamentowej. Jeżeli interesanci podejmą się tego zadania, to dostaną tzw. numer tymczasowy; jest on całkowicie bezpłatny, a na przypisanej do niego karcie SIM znajdą się wszystkie docelowe usługi.

Przeniesienie numeru do Play na abonament

Wystarczy wejść na główną witrynę sieciową Play, a następnie wybrać odpowiednią ofertę abonamentową. Całość procesu da się przeprowadzić całkowicie zdalnie, bez wychodzenia z domu. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że interesant będzie chciał wybrać inną metodę, to będzie mógł to zrobić; ma on do wyboru m.in.:

 • rozmowę telefoniczną;
 • wizytę w salonie stacjonarnym;
 • umówienie rozmowy telefonicznej za pomocą formularza kontaktowego (doradca biznesowy).

Do weryfikacji należy przygotować dowód osobisty i przenoszony numer telefonu. Autoryzacji zamówienia dokonuje się za pomocą kodu, który zostanie wysłany do konsumenta w wiadomości tekstowej SMS.

Możliwe jest przeniesienie numeru z karty na abonament. Na wykorzystanie tej opcji decydują się zwykle ci, którzy opłacają swoje dotychczasowe konta systematycznie, a chcieliby cieszyć się dodatkowymi benefitami (np. niższymi kosztami za transmisję danych).

Przeniesienie numeru do Play na kartę

Przeniesienie numeru do Play na kartę odbywa się w podobny sposób co przenoszenie numeru na abonament. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie internetowej operatora – przygotował on kompletny poradnik, który ma na celu ułatwienie całej procedury zainteresowanym.

Co w przypadku przeniesienia numeru na inną osobę? Na początek – dotychczasowy właściciel musi powiadomić o tym zamiarze dostawcę usług. Następnie konieczne będzie, aby podpisał on wraz z nowym właścicielem dokument upoważniający do zawarcia umowy – kluczowa będzie przy tym obecność obu stron (w innym przypadku operator odmówi).

Ile trwa przeniesienie numeru do Play?

Konsumenci, którzy wybierają Play jako swojego następnego operatora, muszą czekać:

 • jeden dzień – karta;
 • do 6 miesięcy – abonament i MIX (w zależności od czasu trwania aktywnej umowy).

Zmianę dostawcy warto więc zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem; pozwoli to na czerpanie dodatkowych korzyści.

3 porady, które ułatwią abonentowi proces przenoszenia numeru!

Jak zmobilizować się do przenoszenia numeru tak, aby przyspieszyć całość procesu? To proste! Porady brzmią:

 • przygotuj zawczasu wszystkie potrzebne informacje (m.in. numer telefonu i obecne warunki umowy);
 • porównaj ofertę wszystkich operatorów i wybierz tę, która zapewnia istotne korzyści;
 • całą procedurę przeprowadź online, czyli zdalnie i bez wychodzenia z domu.

Tak przygotowani klienci mogą cieszyć się możliwie najkrótszym czasem oczekiwania, uwzględniając oczywiście termin zakończenia obowiązującej umowy.

Artykuł sponsorowany

Back to top button