Co musisz wiedzieć o rezonansie magentycznym?

Rezonans magnetyczny stosowany jest w wielu gałęziach medycyny. Stanowi bezinwazyjne badanie, które pozwala na zobrazowanie przekroju ciała przy wykorzystaniu pola magnetycznego i fal radiowych. Wykonuje się je głownie w celach diagnostycznych. Pozwala na dokładne obejrzenie narządów wewnętrznych i tkanek w ciele.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest badaniem obrazowym, cechującym się bardzo dużą dokładnością. Można również mówić o wysokim poziomie bezpieczeństwa, przez co wykonuje się je także u kobiet ciężarnych. Pacjenci nie są narażani na działanie promieniowania jonizującego. Wykorzystuje pole magnetyczne. Za jego pomocą obrazuje się poszczególne obszary ciała. Badanie przeprowadza się w pracowni rezonansu magnetycznego, która jest odpowiednio odizolowana. Pacjent wjeżdża do niej w pozycji leżącej na ruchomych łóżku.

Rezonans magnetyczny jest badaniem o szerokim zastosowaniu. Za jego pomocą można sprawdzić wiele obszarów ciała, czyli między innymi głowę, przysadkę mózgową, kręgosłup, jamę brzuszną, miednicę, stawy, kończyny dolne i górne. Przeprowadza się go także z kontrastem, który wstrzykuje się dożylnie w trakcie jego wykonywania. W ten sposób możliwe staje się poprawienie widoczności tkanek i nieprawidłowości.

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny wykonuje się na podstawie skierowania od lekarza, można także przeprowadzić go prywatnie. Badanie zleca najczęściej specjalista w postaci neurologa, ortopedy i chirurga. Wskazaniami do jego wykonania są chroniczne bóle głowy, z nieznanego powodu. Rezonans magnetyczny zleca się przy zaburzeniach i schorzeniach o charakterze neurologicznym, szczególnie przy podejrzeniu stwardnienia rozsianego i choroby Alzheimera. Wskazaniami do badania są także zaburzenia i wady rozwojowe oraz dolegliwości bólowe dotyczące kręgosłupa i stawów.

Zalecaniami do przeprowadzenia zabiegu będą zmiany pourazowe układu kostnego i stawowego. Wykonuje się je przy schorzeniach i zmianach narządów miąższowych, czyli między innymi wątroby, trzustki i nerek. Skierowane otrzymują pacjenci, u których występują zaburzenia odpływu żółci. Rezonans magnetyczny jest badaniem przesiewowych u zdrowych osób, służy do wykrywania zmian patologicznych. Przeprowadza się je u pacjentów, którzy zmagają się ze schorzeniami onkologicznymi w celu przebadania różnych obszarów ciała.

Postępowanie pozabiegowe

Po przeprowadzeniu rezonansu magnetycznego z podaniem kontrastu pacjent pozostaje w palcówce pod obserwacją przez mniej więcej pół godziny. W przypadku kobiet karmiących bardzo ważne jest to, aby karmić dziecka piersią przez dobę. Badanie może być także wykonywane w sedacji. Po wybudzeniu pacjent jest obserwowany przez personel medyczny przez pół godziny.

Jeśli chcesz wykonać rezonans magnetyczny, możesz zapisać się na badanie w klinice REX MEDICA. Centrum diagnostyki obrazowej umożliwia przeprowadzenie najwyższej jakości badań. Możesz też liczyć na konsultacje lekarzy specjalistów. W klinice przeprowadza się badania USG, RTG, EMG.

Back to top button