Kolagen – dlaczego jest tak ważny dla naszej skóry?

Kolagen to białko, które jest niezbędne dla naszej skóry, stawów i wielu innych narządów. Jest strażnikiem młodej, jędrnej i elastycznej skóry. To dzięki niemu może ona zachować młody wygląd. Niestety, z wiekiem jego produkcja spada, co prowadzi do pojawiania się zmarszczek, zwiotczenia skóry i… problemów ze stawami. Na szczęście są sposoby na to, by zadbać o odpowiedni poziom kolagenu w organizmie.  Można go uzupełniać z zewnątrz. Dlatego warto poznać najlepsze źródła i formy kolagenu.Kopiuj HTMLKopiuj tekst

Co to jest kolagen i jak działa?

Kolagen to cenne białko w organizmie człowieka, stanowiące około 30% wszystkich białek. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej, która buduje skórę, kości, ścięgna, chrząstki, naczynia krwionośne i wiele innych narządów. Skoro występuje w tak ogromnej ilości to możemy się spodziewać, że pełni w naszym organizmie wiele bardzo ważnych funkcji. Do najważniejszych należą:

  • Łączenie komórek skóry – w ten sposób kolagen wpływa na jej młodość i jędrność
  • Wspomaganie pracy stawów – kolagen jest jednym z najważniejszych elementów mazi stawowej
  • Wspieranie transportu cennych składników odżywczych – między innymi ważnych aminokwasów i minerałów
  • Łączenie tkanki kostnej i ścięgnowej – dzięki czemu są one elastyczne i utrzymane w dobrej kondycji.

Ciekawostka! Kolagen występuje w różnych formach, które różnią się między sobą budową i funkcją. D jak dotąd poznano i opisano około 20 typów kolagenu w organizmie! Z tego trzy typy kolagenu- I, III i V – zlokalizowane są w skórze i mają największy wpływ na jej wygląd.

Jak uzupełniać niedobory kolagenu?

Wspomnieliśmy, że niestety wraz z wiekiem produkcja kolagenu w naszym organizmie znacznie spada, co prowadzi do starzenia się skóry i pogorszenia jej wyglądu. Właśnie dlatego tak istotny jest by dostarczać go z zewnątrz. Można to robić zarówno za pomocą dobrze dobranej pielęgnacji jak i suplementacji. Kolagen w kosmetykach do twarzy jest doskonałym sposobem na to by wspomóc jej procesy odnowy i zachować ją w doskonałej kondycji przez wiele lat. Dodatkowo można też przyjmować specjalne suplementy diety z wartościowym kolagenem. Mają one na celu dostarczyć organizmowi kolagenu od wewnątrz.

Pochodzenie kolagenu w kosmetyce

Kolagen można pozyskiwać z różnych źródeł, które różnią się między sobą pochodzeniem, składem i działaniem. Dlatego wyróżniamy:

Kolagen zwierzęcy – pochodzi z tkanki łącznej zwierząt. Jest najbardziej zbliżony do ludzkiego kolagenu i łatwo się go przyswaja.

Kolagen morski – pochodzi z tkanki łącznej ryb, skorupiaków, meduz itp. Jest najczystszy i najbezpieczniejszy dla organizmu. Ma też najwyższą biodostępność i aktywność biologiczną.

Kolagen roślinny – pochodzi z roślin, takich jak soja, fasola, orzechy itp. zawiera aminokwasy i peptydy, które mogą stymulować jego syntezę w organizmie. Jednak ma niższą skuteczność.

Najlepszą formą kolagenu jest tzw. kolagen hydrolizowany, czyli poddany procesowi hydrolizy, która rozkłada go na maleńkie peptydy. Są one łatwiej trawione i wchłaniane przez organizm, co zwiększa ich biodostępność i aktywność biologiczną.

Artykuł sponsorowany

Back to top button